Zmień rozmiar tekstu   Drukuj

• Bannery
Game Over

Co zrobić, aby zachęcić ludzi do pisania na forum?

Dział poświęcony naszemu forum.

Postprzez cycbrilu » 25 sty 2016, o 04:29

Tak jak wcześniej było wspominane, forum to samonapedzajaca sie maszyna. Post generuje post. Niema innej drogi, nawet najlepsza reklama nie zachęci nikogo do pisania w miejscu, gdzie odpowiedz na swojego posta otrzyma za tydzień. Dlatego małe fora upadają zanim sie rozwina, a te ogromne sa istnym perpetum mobile.
Obrazek
cycbrilu
Senpai
Senpai

Dołączył (a): 16 sty 2016, o 01:32
Pochwały: 6

Postprzez uschły » 5 lut 2016, o 00:15

co zrobić, aby zachęcić?

- nie dawać wrażenia, że miejsce uległo stagnacji, że jest w gruncie rzeczy martwe. tyle.
np. tzw. archeologia. forum może sobie istnieć od.. dawna. także wiele ciekawych dyskusji zainicjowano wcześniej. nowi to widzą. ale czy sięgną po "kotleta"? nie sięgną. nie zrobią tego, bo wiedzą iż zaraz mogą pojawić się zarzuty o odkopywanie, o podbijanie licznika postów (to mnie zawsze śmieszyło :]). mogą się pojawić i często pojawiają - wszystko zależy od moderacji i regulaminu.

widziałem wiele forów i zawsze kończyły one tak samo. aktywność spadała, "elita" ulegała wykruszeniu "z braku czasu", kontent skupiał się w shoutboxie, lub nieciekawych grach/zabawach. degradacja następowała szybciej, gdy brakowało osoby u steru, kogoś decyzyjnego, pewnego.
podobno łatwiej jest tym, nad którymi wisi jakaś flaga. choćby prężnie rozwijający się wortal/portal/... acz nie jest to wymóg, co pozorna wygoda, bo i wymaga większych nakładów. oczywiście gwarancji nie ma, o czym przekonało się chociażby kasumi.pl.

w przypadku środowiska m&a dochodzi jeszcze sposób bycia. podług własnych doświadczeń wnioskuję, że mało która grupa może przeżyć. zazwyczaj ludziom po prostu nie zależy, obojętnie od nakładów i pracy włożonej. gdy przychodzi do pomocy, jakiejkolwiek, przychodzi także zmierzyć się z rzeczywistością, w której nie ma chętnych, a jeśli już są, to większość tylko na papierze, lub partoli zadania. administrator może brać co mu dają, lub nie. powodów jest wiele.

ostatnio można także spotkać twierdzenie, że "to i tak bez sensu, bo facebook". wiecie co? jest w tym sporo racji. ludzie bowiem żrą dzisiaj każdy ochłap, jaki im się rzuci. tłumaczą się luksusem, oszczędnością czasu, dostępem. hipokryzja, gdyż zapominają równocześnie, że inne formy kontaktu są równie proste, a bywają nawet prostsze. a czas? - to walka o sekundy. gdzie tym ludziom tak bardzo się śpieszy? nie wiem, ale podejrzewam, że oni sami nie wiedzą. facebooki wyrosły z mody, lenistwa oraz kosztem innowacyjności. masz? "cool", nie masz? "hę? wydobyli cię spod lodu?"
fora próbują się bronić, jak np. kyuu, które przerzuciło serce forum, tj. użytkowników takich jakimi są, do facebooka.
w takich chwilach słyszy się o pozycjonowaniu.. takie tam. ile w tym prawdy, wie każdy deweloper mający doświadczenia na przestrzeni.. piętnastu ostatnich lat.
uschły
Kouhai
Kouhai

Dołączył (a): 24 sty 2016, o 16:37

Postprzez KeraVX » 5 lut 2016, o 11:13

Ostatnio jedynym momentem kiedy myślę o forum jako wymarłym, jest chwila kiedy czytam ten temat XD
Posty na bieżąco powstają, ludzie jakoś też co jakiś czas wpadną, ostatnio nawet nie mam czasu czytać tego wszystkiego, więc nie wygląda mi to na wymarłe forum.
Może wydaje się wymarłe bo się jakoś tak mało integrujemy? Albo tylko ja się nie integruję XD
Wiadomo że można by to wszystko jakoś bardziej rozkręcić, dodać blogi prowadzone przez userów - tak by każdy mógł budować sobie tutaj swój mały kącik, jakieś punkt, najaktywniejsi userzy, ankiety, konkursy, bla bla bla, cośtam cośam i voila!
Ale, kto to ogarnie? ;)
Obrazek
KeraVX
Hanshi
Hanshi

Dołączył (a): 17 lis 2014, o 22:12
Pochwały: 11

Postprzez uschły » 5 lut 2016, o 14:14

ciekawa koncepcja, bardzo. tj. wbudowanego systemu blogów. problem "ogarniania" nie wydaje się specjalną przeszkodą, jako iż wystarczyłoby zastrzec, by wolność przekonań piszącego nie wchodziła z butami w wolność innych. od tego jest regulamin, proces rejestracji, funkcje - da się utemperować.
blog potrzebuje dwóch rzeczy, by mógł się rozwijać. prócz autora, wymaga również czytelnictwa, czyli reklamy. publikacja wpisów blogerskich na specjalnie przygotowanym indeksie byłaby takową. m.in. "dobreprogramy.pl" korzystają z podobnego rozwiązania, a wcześniej "jogger.pl".
uschły
Kouhai
Kouhai

Postprzez Inalion » 6 lut 2016, o 13:25

Blogi? Ojej, ciekawe... Jak dokładnie to widzisz?

Co do konkursów to często dawaliśmy, ale przestaliśmy, kiedy się okazało, że ludziom nie chce się napisać 5 głupich postów i wysłać zdjęcia z wakacji dla wygrania gry :| Na tego typu konkurs mieliśmy 2 aplikacje :| także troszkę siara. Ale jeśli mielibyście jakiś ciekawy pomysł na konkurs (i nagrody ;)) no to generalnie jestem otwarta na propozycje :D

Mieliśmy też chyba kiedyś nawet specjalne rangi z konkursów :D To były czasy haha.

Kiedyś był też dział rpg ale mało używany.
Inalion
Administrator Troll
Administrator Troll

Dołączył (a): 10 sty 2010, o 20:10
Pochwały: 46

Postprzez uschły » 6 lut 2016, o 14:38

KeraVX zwrócił wcześniej na ideę uwagę, toteż on przede wszystkim powinien odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie.
z mojej perspektywy sprawa jest prosta. profil zaopatrzony w osobny moduł blogerski. możliwość pisania, przeglądania, redagowania oraz publikacji materiałów raczej tekstowych. notatki wędrowałyby domyślnie na specjalnie przygotowaną główną, co napędzałoby (wymuszało) odbiór, bo i wchodzące osoby musiałyby minąć się z nagromadzoną treścią w indeksie. nie byłby to jednak kanon, gdyż dochodziłaby jeszcze opcja publikacji prywatnej (wpis dostępny na życzenie, tylko z bloga autora). bo np. nie chcemy wysyłać na indeks treści obelżywych, lub w inny sposób mogących naruszyć pewne protokoły.
"pisać każdy może", lecz jak każde narzędzie, pióro może zostać użyte w niewłaściwy sposób. dlatego administrator powinien zadbać o bezpieczeństwo. dostęp do funkcji blogowania powinny otrzymywać tylko osoby posiadające pewien z góry określony staż na forum; nie ma sensu zastanawiać się nad filtracją bieżącą, tj. akceptować poszczególne notatki blogerów (która ma się pojawić, a która nie). zbyt tendencyjne i źle kojarzące się sito.
jeśli potrzeba przykładu, wtedy ponownie odsyłam do chociażby joggera (jogger.pl). proszę wyobrazić sobie jedynie, że poszczególne blogi są częścią forum, wmontowane do profilów i dostępne za ich pośrednictwem.
tak czy siak silnikiem byłaby publikacja treści w indeksie. ludzie bowiem - zazwyczaj - nie lubią pisać w próżnię. lubią, gdy pojawia się odzew (pozytywny :]). jeśli zapewnić im szansę na takowy, to i mogą z niej skorzystać. jednakże. cud nie stanie się od razu i nie ma gwarancji, że się w ogóle wydarzy. w przypadku tego konkretnego forum nie jestem przekonany czy projekt zyskałby powodzenie. proszę się nie obrazić, acz od czasu swojej rejestracji (tj. ~dwa tygodnie temu) zaobserwowałem malutką aktywność. zresztą Inalion, sama zwróciłaś uwagę na problem, zdajesz sobie z niego sprawę. mnie idea zapadła w pamięć ponieważ od lat przepisuję inną odmianę phpbb i szukam koncepcji dla siebie.

dział na sesje wymaga bardzo, ale to bardzo specyficznego użytkownika. jeśli nie przyjął się wcześniej, to później raczej też korzeni nie zapuści.
uschły
Kouhai
Kouhai

Postprzez KeraVX » 6 lut 2016, o 17:44

uschły, myślę że od strony technicznej przedstawiłeś wszystko co potrzeba, więc tutaj jako że się w pełni zgadam, to nie mam nic do dodania :)

Ale! Co do odzewu - mamy tutaj kilku pismaków jak chociażby eMajTi, Uki czy nawet ja bym coś chętnie skrobnął. Więc myślę że byłoby komu startować, a może inni by też podłapali.
Tylko faktycznie - pisać w eter nie jest za fajnie, a jak by robiły to z 4 osoby na krzyż to interes szybko by się zwinął, mimo to uważam że warto byłoby spróbować, zawsze jest szansa że wyjdzie z tego coś fajnego ;)

Tak skrótami:
- blog w profilu użytkownika,
- przy każdym poście jak mamy avatar, lokalizację itp. - dać jeszcze odnośnik do bloga autora, czy to zaraz pod rangą, czy też avatarem, ważne żeby był widoczny.
- ranga na forum "blogger"? XD
- powiadomienia/informacje o nowych wpisach wbudowane w szablon forum, czy to gdzieś z boku, czy też na wzór informacji o najnowszych postach które są widoczne pod shoutboxem.
Tutaj już były przytaczane zarówno jogger jak i dobreprogramy, myślę że są to właśnie świetne przykłady. Nawet wpakować jakiś wielki panel po prawo z tytułem i avatarem bloggera, podzielić to na 10 najnowszych, 10 ostatnio komentowanych i gotowe. Zarówno te nowe tematy jak i te w których toczą się zażarte dyskusje będą miały swoje 5 minut.
- komentarze pod wpisami do bloga, wymóg oczywisty ;)
- wolałbym aby nie pojawiało się żadne TOPy - najlepsze wpisy, najlepszy blogger, nagrody za wpisy i inne podobne rzeczy, podziały na główną i oczekujące. Społeczność jest na tyle mała że ani tego nie trzeba ani nie ma to sensu, bo mimo że kibicuję rywalizacji, to jednak już widziałem jak ludzie potrafią być zazdrośni o takie głupoty. Ktoś parę razy miał wyróżniony wpis i już leciały opinie że admini faworyzują.
- info o nowych wpisach na facebooku (opcjonalne, niektórzy mogą nie chcieć, niektóre wpisy nie powinny tam trafiać itp.)

Co do innych pomysłów:

Konkursy - idea fajna, jednak jest na za mało i za rzadko bierzemy udział nawet w dyskusjach aby to wypaliło.
Dział RPG - nie znam, nie wypowiadam się ;)
Obrazek
KeraVX
Hanshi
Hanshi

Dołączył (a): 17 lis 2014, o 22:12
Pochwały: 11

Re: Co zrobić, aby zachęcić ludzi do pisania na forum?

Postprzez Zanmato » 9 lut 2016, o 16:08

cycbrilu napisał(a):Tak jak wcześniej było wspominane, forum to samonapędzająca się maszyna. Post generuje post. Niema innej drogi, nawet najlepsza reklama nie zachęci nikogo do pisania w miejscu, gdzie odpowiedz na swojego posta otrzyma za tydzień. Dlatego małe fora upadają zanim się rozwiną, a te ogromne są istnym perpetuum mobile.

Otóż to! :P

Z tego co widzę, Kyuu jest dalekie od upadku - choć nie jest tu tak tłoczno, jak kiedyś, to przynajmniej coś się dzieje i to jest najważniejsze. ^^

Zatem nie traćmy głów - po prostu róbmy swoje, a forum będzie żyć dalej, zaś Inalion będzie zadowolona. :P
Zanmato
Hanshi
Hanshi

Dołączył (a): 16 lis 2010, o 18:34
Pochwały: 3

Postprzez Inalion » 19 mar 2016, o 14:14

No to piszcie misiaczki, piszcie :D
Inalion
Administrator Troll
Administrator Troll

Dołączył (a): 10 sty 2010, o 20:10
Pochwały: 46

Re: Co zrobić, aby zachęcić ludzi do pisania na forum?

Postprzez cpt Shadryss » 19 mar 2016, o 14:34

Inalion napisał(a):No to piszcie misiaczki, piszcie :D

widzisz napisałem posta a nawet teraz 2 xD

Autor postu otrzymał pochwałę
Obrazek
Demons inside command me
They're saying crush it, break it, smash it
Fuckin' kill 'em all!
I wanna torch it, burn it, scorch it, fuckin' stomp it out
Laugh as it blows away
cpt Shadryss
Ekipa