Zmień rozmiar tekstu   Drukuj

• Bannery
SHIMAshop

Shingeki no Kyojin - manga

Dyskusje o konkretnych mangach.

Postprzez Uki » 5 maja 2013, o 13:05

Wątek poświęcony rozmowom o mandze Shingeki no Kyojin.

Spoiler dotyczy wątku "dlaczego muszą celować w kark aby zabić tytana":
Spoiler: pokaż
Wydaje mi się, że KAŻDY tytan jest sterowany przez człowieka, który umiera gdy zostaje wycięty lub pocięty będąc w potworze. Jednak większość osób traci zdolność myślenia lub są tak głupi, że pożerają bezmyślnie wszystkich ludzi, którzy pojawią się na ich drodze. Trochę jak z psychologii jakby odczuwali tylko id (popęd, potrzebę przetrwania), a ich ego i superego gdzieś zanikły i z tego powodu zabijają tylko ludzi, a nie zwierzęta.

Pytanie tylko dlaczego zwiadowcy o tym nie wiedzą, a może wiedzą a nie chcą wtajemniczyć w to nowych członków? Trochę dziwne by było jakby atakowali tytanów w dane miejsce i nie wiedzieli dlaczego akurat w to konkretne miejsce. Z drugiej strony jak się czują wiedząc, że zabijają ludzi mimo, że ich zadaniem była ochrona ludzkości?
Obrazek "Z chmur może spaść czarny deszcz i zmoczyć mnie...
Nie pozwolę zgasić mego ognia, jeszcze nie.
Wciąż będę szedł, nie zatrzymam się."
Uki
Ekipa
Ekipa

Dołączył (a): 17 cze 2011, o 17:09
Pochwały: 13

Postprzez Zhaer » 5 maja 2013, o 22:05

No to tak :-D Zacznijmy od tego, że właściwie większość rozkmin w tym temacie będzie niesamowitym spoilerem :DD
Zacznę od Spoilera Uki, czyli "dlaczego muszą celować w kark, żeby zabić tytana":
Generalnie to co Uki powiedziała jest jedną możliwością, jednakże pozostaje wiele do życzenia - Po "zakończeniu każdej transformacji"(tj. powrotu do pierwotnej formy) - Pozostaje człowiek. Po reszcie tytanów te człowieki nie zostają...W dodatku wydaje mi się, że osoby odpowiedzialne za Tytanów (ta jedna paniusia ze Zwiadowców co to się nimi zajmowała, nie pamiętam jak się nazywała...) szybko odnalazłyby taką informację. Sekcję niejednemu tytanowi już przecież zrobili... i niejednego martwego tytana w życiu widzieli. Bardzo trudno byłoby ukryć ciała tych wszystkich rzekomych ludziów gdziekolwiek :P

Moim zdaniem większość tytanów to po prostu bezludzkie, bezmózgie, dążące z niewiadomego powodu do zeżarcia całej ludzkości istoty. Prawdopodobnie są jakimś eksperymentem, który wyrwał się spod kontroli. Pozostali Tytani, ci którzy mają zdolność rozumowania chociażby, to ludzie, przykład tego, że jednak Tytanów da się kontrolować :)

W każdym razie, wracając do tematu - Bardziej prawdopodobne wydaje mi się to, iż po prostu nasi ukochani Tytani mają w tym właśnie płacie szyjnym zwoje nerwowe, których przecięcie powoduje paraliż i śmierć... Wyjaśniałoby to także dlaczego akurat tam znajdują się ludzie - gdyż mogą się z nimi połączyć nerwy Tytana, którym "powożą".

To teraz może przejdźmy do kolejnego spoilera pod tytułem "Skąd biorą się Tytani":
Nie wiadomo skąd :-D
Tutaj właśnie wcina nam się główna myśl Shingeki no Kyojin czyli: "Wakarimasen lol"
Obrazek
W wolnym tłumaczeniu - Gówno wiemy i jeszcze długo patrząc na mangę się nie dowiemy xD

Oczekuję jakichś dalszych dyskusji na różne tematy z Shingeki :P niestety nic takiego więcej mi do głowy w tej chwili nie przychodzi :S
:DD O sobie: #zawysokiewymogi #jakzwyklenarzekasz #tobietochybanicniedogodzi <--Ocena charakteru by Xarn i tengu
Zhaer
Hanshi
Hanshi

Dołączył (a): 13 lip 2010, o 10:19
Pochwały: 8

Postprzez Uki » 5 maja 2013, o 22:21

"Skąd biorą się Tytani":
Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj w anime/mangach pojawienie się jakiś mutantów jest uzasadnione katastrofą bądź też nieudanym eksperymentem to istnieje możliwość, że w tym przypadku też coś z tego wchodzi w grę. Często też nie podają tego powodu nawet do zakończenia serii, chociaż myślę że w tym przypadku zostanie ono jakoś podane. Sam fakt, że w dalszych rozdziałach mangi zachodzi pewna sprzeczność, ponieważ gigantyczny tytan zrobił dziurę w murze i ponoć w ten sposób po 100 latach tytani zdołali opanować miasto. Jednak ów gigantyczny tytan pojawił się wcześniej skoro wiadomo, że jeden z kadetów nim jest, więc musiał się nim stać w jakiś sposób jeszcze przed tą główną akcją w serii. Tak samo z jego blond kolegą i niską blondynką. Oni byli tytanami jeszcze przed atakiem tytanów, a przecież sami tytani nie mogli się tam wcześniej do nich dostać. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że główny bohater został tytanem prawdopodobnie z powodu zastrzyku, który podał mu ojciec to możliwe, że wszyscy byli ofiarami eksperymentu profesora.
Akcja mogłaby wyglądać tak:
- profesorek opracowuje sposób na pozbycie się tytanów,
- znajduje grupkę dzieciaków i wstrzykuje im "geny tytana",
- dzieciaki po zamianie w tytana tracą kontrolę nad swoją mocą i atakują mur.

Jednak ciężej wytłumaczyć w jaki sposób mieszkańcy wioski zostali zamienieni w tytanów.
Obrazek "Z chmur może spaść czarny deszcz i zmoczyć mnie...
Nie pozwolę zgasić mego ognia, jeszcze nie.
Wciąż będę szedł, nie zatrzymam się."
Uki
Ekipa
Ekipa

Dołączył (a): 17 cze 2011, o 17:09
Pochwały: 13

Postprzez Xarn » 6 maja 2013, o 03:28

I przeczytałem całość XD

Zacznę od końca:
Spoilery do 11 tomu włącznie :)

Teoria Uki że pozostali kadeci-tytani są też wynikami eksperymentów ojca Erena nie pasuje z tego prostego względu że Ryner wyraźnie mówi że ich zadanie polega na wybiciu wszystkich ludzi wewnątrz muru. Zadanie w sensie misji której są jakąś częścią i która została im powierzona, a nie czegoś co po prostu przyszło im do głowy. Samo w sobie to jest już bardzo ciekawe bo sugeruje jakąś strukturę wśród tytanów i jakiś głębszy cel ich działania.

Do tego dochodzi bardzo ciekawy wątek który sugeruje że Eren jest unikalny w jakiś sposób nawet wśród ludzi którzy mogą się zamieniać w tytanów - Ryner twierdzi że jeżeli Eren pójdzie z nimi to nie będzie potrzeby dalszego atakowania ludzkości w ogóle, oczywiście to może być blef, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Bardziej prawdopodobne jest że wśród ludzi żyje po prostu jakaś grupa/grupy tytanów. Być może jest to cecha genetyczna, przekazywana potomstwu? Lub ujawniająca się wśród specyficznej kasty ludzi naturalnie. Wskazuje na to trójka kadetów z tej samej wioski która umie się przemieniać na życzenie.

Co do pochodzenia tytanów jest jeszcze jedna scena ciekawa, którą być może mocno nadinterpretuje, ale wydaje mi się że jeżeli mam racje to jest dosyć istotna. Mowa tu o momencie kiedy Ymir znajduje puszkę śledzia w zamku. Z tego co się orientuje śledź występuje głownie w słonej wodzie, czyli rejonach do których ludzkość nie ma od niepamiętnych czasów dostępu, czyli jest to puszka z czasów zanim tytani zapędzili ludzkość za mur. Jednocześnie sposób w jaki ta scena jest poprowadzona sugeruje że normalna osoba nie powinna w ogóle móc odczytać języka na puszcze, przez co oboje Ymir i Ryner zdają sobie sprawę że druga strona jest tytanem. Co z kolei z tego można wywnioskować to to że:
-Tytani posiadają większą wiedzę na temat historii ludzkości niż większość ludzi
-Jest więcej niż jedna kasta tytanów i nie są one koniecznie do siebie przyjacielsko nastawione.
Xarn
Moderator
Moderator

Dołączył (a): 9 kwi 2013, o 23:02
Pochwały: 57

Postprzez tengu » 21 maja 2013, o 13:14

Czy w mandze wyjaśnili w jaki sposób ludzie wybudowali te wielgachne mury pod naporem tytanów?
idom świenta, idom świenta, karzda kruwka uśmiechnienta ( ͡o ͜ʖ ͡o)
tengu
Hanshi
Hanshi

Dołączył (a): 11 cze 2011, o 17:34
Pochwały: 36

Postprzez Xarn » 21 maja 2013, o 13:32

I tak i nie, tzn wyjaśnia się jak technicznie mury są zrobione (dla niektórych może być to niezły mindfuck), ale nie jest dokładnie powiedziane jak do tego doszło.
Xarn
Moderator
Moderator

Dołączył (a): 9 kwi 2013, o 23:02
Pochwały: 57

Postprzez Iskariota » 2 cze 2013, o 16:30

Jeszcze to jest ciekawe że "gigant tytan" nie wiedział o tym że mur został
zrobiony z tytanów
. Jeśli wiedziałby, zniszczyłby cały mur i wtedy byłoby pozamiatane :)
Iskariota
Kyaku
Kyaku

Dołączył (a): 2 cze 2013, o 16:20

Postprzez Arhol » 1 mar 2014, o 13:31

Jestem z mangą na bieżąco,świetny tytuł,choć przyznam że tylko dzięki anime,gdzie 1 odcinek był majstersztykiem (ten wyłom,pure epicness D: ! ) ,sporo zagadek niewyjaśnionych jeszcze i ten ciężki klimat,dobra rzecz.

Btw,czyta ktoś też "Before the fall"?
Friends. Those companions you speak of are only friends during those fun, yet unimportant times. When painful times come, they won't be your ally.
Arhol
Senpai
Senpai

Dołączył (a): 16 lut 2014, o 19:53
Pochwały: 3

Postprzez Sola » 8 mar 2014, o 15:28

Właśnie wyszedł rozdział 55. W zasadzie można powiedzieć, że od jakiegoś czasu na pierwszy plan wychodzi polityka "wewnątrzmurowa", co oczywiście nie jest złe, bo na jaw wyszło sporo informacji, które się podejrzewało, ale co do których nie było pewności, niemniej zrobiło się spokojniej.
Biorąc pod uwagę to, że Erwin będzie starał się posadzić Historię na tronie, można przypuszczać, że to cisza przed burzą, na co bardzo liczę.
Sola
Kyaku
Kyaku

Dołączył (a): 3 mar 2014, o 23:21

Postprzez Yuki_ » 14 mar 2014, o 19:19

Tak wygląda polska okładka:
Obrazek
Jedynie co mi się nie podoba to ten podtytuł (><)
Yuki_
Sensei
Sensei

Dołączył (a): 24 gru 2012, o 18:54
Pochwały: 1

Następna strona

Powrót do Poszczególne tytuły